Biserica Ortodoxă "Adormirea Maicii Domnului" din Strei

Unul din cele mai vechi monumente ale arhitecturii medievale romanesti este Biserica ortodoxa din satul Strei, sat ce apartine orasului Calan. Pe locul monumentului medieval, au fost descoperite vestigiile unei villa rustica romane. In sec. XIII, aici sunt atestate o curte cneziala si biserica de curte cu hramul Adormirea Maicii Domnului, construita din piatra.

Biserica are un turn clopotnita pe fata de vest, o nava scurta cu plafon de scinduri si un altar boltit in cruce pe nervuri. Odinioara intrarea se facea prin clopotnita, printr-o usa incoronata de un arc frint, acum intrarea fiind pe latura de sud a navei.

Turnul clopotnita, avind trei nivele, pastreaza nealterat acoperisul de piatra, terminat in interior intr-o cupola, la exterior fiind incununat cu patru frontoane triunghiulare. Etajul de sus poarta un chenar de caramida in zig-zag, element ornamental pe care il intilnim si la biserica din Densus. Initial, biserica a fost pictata atit in interior cit si in exterior.

Intre anii 1970 – 1972, monumentul a fost restaurat de Directia Monumentelor Istorice, fiind restaurat si consolidat valorosul ansamblu mural, care se pastreaza in absida altarului, in naos pe peretii de est, sud si fragmentar pe cel vestic la parterul turnului clopotnita, iar la exterior pe fatadele de rasarit, sud si in luneta portalului de la turnul clopotnita. Pictura acestei ctitorii cneziale, databila pe la mijlocul sec. XIV, se datoreaza unui grup de pictori, care au un stil si un limbaj de traditie romanica si gotica. Mesterul principal care a decorat monumentul a fost,potrivit inscriptiei alaturate portretului sau: “Grozie, (fiul ) mesterului Ioanis, a pictat biserica”. Grozie, pictorul principal, care si –a zugravit portretul, a pictat absida altarului, iar in naos peretele rasaritean, registrul superior al peretelui sudic si peretele apusean.

Tot din sec. XIV dateaza si picturile exterioare, ce se mai pot vedea doar vag pe fata rasariteana a absidei, iar pe fata de sud trei scene azi neidentificabile. Ansamblul mural de la Strei este deosebit de valoros.